Piece na biomasę

Rosnące koszty energii z paliw kopalnych i wzrost świadomości ekologicznej powodują stały wzrost popytu na energię ze źródeł odnawialnych. Ogrzewanie drewnem stanowi dobrą alternatywę dla ogrzewania olejem lub gazem: Ponieważ argumentem przemawiającym za tym naturalnym surowcem jest nie tylko odpowiedzialne podejście do kwestii ochrony środowiska. Drewno dostępne lokalnie jest tanie i nie podlega dużym wahaniom cenowym.
Kotły na drewno mają wysoki współczynnik sprawności i charakteryzują się oszczędnym zużyciem. Kotły na drewno nadają się zarówno do zastosowania jako jedyne wytwornice ciepła, jak i jako uzupełnienie olejowych lub gazowych kotłów grzewczych. Zastosowanie kotła na drewno znacznie zmniejsza koszty oleju i gazu i zwraca się po upływie krótkiego czasu.
Ponadto ich używanie stanowi aktywny wkład w zrównoważoną ochronę klimatu: Ogrzewanie drewnem nie powoduje emisji CO2. Oznacza to, że do środowiska trafia tylko taka ilość dwutlenku węgla, jaką pochłania drewno w procesie wzrostu.

Cechy kotłów biomasowych:
● Duża niezawodność
● Duża trwałość
● Komfortowe ciepło grzewcze i podgrzew ciepłej wody użytkowej
● Niezależność od oleju i gazu
● Oszczędność kosztów dzięki oszczędnemu zużyciu energii
● Ogrzewanie granulatem i technikę solarną można idealnie połączyć

Rodzaje paliwa w kotłach na biomasę:
Drewno w polanach – są to kawałki drewna ( gatunków twardych i miękkich ) pozyskane w ramach gospodarki leśnej oraz pielęgnacji krajobrazu.

Granulat drzewny – jest to najbardziej skompresowana forma energii pochodzenia drzewnego o wysokiej wartości opałowej. Należy zwrócić uwagę na jakość spełniającą wymogi normy.

Odpady drzewne i zrębki – rozdrobnione naturalne drewno, z korą lub bez kory.

Brykiet drzewny – są to sprasowane odpady drzewne

Kocioł na pelet montuje się w zestawie z zasobnikiem, którego pojemność już około 400l pozwala na bezobsługową pracę nawet do tygodnia. Dodatkowo, prostszy od węgla, zautomatyzowany proces spalania biomasy, pozwala na większy komfort użytkowania niż w przypadku innych pieców na paliwo stałe.
Palnik pieca na pelet z nieruchomym rusztem, może być palnikiem retortowym, pracującym na podobnej zasadzie jak przy kotłach na ekogroszek, czy węgiel lub piecach zsypowych do których od góry wsypywane jest paliwo z automatycznego podajnika ślimakowego, czy pneumatycznego.

Przez nieduże otwory na ruszcie dostarczane jest powietrze z nawiewu dzięki zamontowanemu wentylatorowi przy palniku. Wentylator dodatkowo wspomaga przepływ i wydmuch spalin do komina, oraz poprawia ich dopalenie w komorze spalania. Uzyskanym w ten sposób ciepłem można podgrzać wodę w wymienniku ciepła pieca. Często palniki kotłów co na pelet wyposażone są w grzałki elektryczne służące do automatycznego rozpalania paliwa.


Źródła:
https://www.mgprojekt.com.pl/blog/kotly-na-pelety-biomase-zrebki/
https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-na-biomase.html
https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/tanie-ogrzewanie-biomasa-pelety-kociol-na-biomase-aa-kNyJ-icag-bnaN.html